«Я Україні даю те, чого не має жоден інший народ», – як в Івано-Франківську презентували виставку робіт Емми Андієвської

img

«Повертаємо своє собі», – таким був лейтмотив учорашньої презентації проєкту «Дифузія» в Івано-Франківську. Його ініціатор та організатор — Музей сучасного українського мистецтва Корсаків (МСУМК).

У рамках проєкту до Музею мистецтв Прикрапаття привезли виставку «Космос Емми Андієвської», де представлено три десятки картин цієї талановитої мисткині. 

Одну роботу під назвою «Розп’яття» подарували установі в довічне користування: саме вона, за словами керуючої партнерки МСУМК Лесі Корсак, чудово впишеться у цей музейний простір.

Кураторка ініціативи Олена Неїдко розповіла, що проєкт має на меті продемонструвати талановитість та творчий потенціал української нації всьому світу. Це буде ціла серія гостьових виставок, які системно популяризуватимуть сучасне українське мистецтво як в Україні, так і за її межами. Задум приурочується до тридцятиріччя Незалежності України і передбачає проведення тридцяти виставок у тридцяти різних містах нашої країни та за кордоном. «Ми хочемо привити любов до мистецтва, показати талановитість і автентичність українців, у нас дуже багато вродженої естетики, яка є генетичним кодом, і це потрібно плекати», – сказала вона під час відкриття виставки.

Леся Корсак поділилась враженнями від двох зустрічей з Еммою Андієвською, яка нині мешкає у Мюнхені. «Емма Андієвська в 6 років вивчила українську мову, до 10-річного віку перечитала всю класику світової літератури. Це геніальна людина з феноменальною пам’яттю. У 14 років почала писати також французькою, англійською та німецькою мовою. Від неї черпаєш енергію, твердість та любов до України, якими хочеться поділитись з іншим. Мисткиня передала нашому Музею близько 300 своїх робіт. Тож ми вирішили, що в кожному з тридцяти міст, де відбуватимуться виставки, залишатимемо один з її творів. Загалом, художниця написала близько сімнадцяти тисяч картин, а також створила світ поезії, сонетів і казок», – розповіла Леся Корсак.

Керівниця науково-дослідного відділу МСУМК Зоя Навроцька говорила про значення робіт художниці. «Емма Андієвська ставиться до своїх творів як до живих істот, дуже трепетно їх оберігає. Вона по праву є однією з зачинательок українського модернізму. Персонажі, теми її творів – не лише в малярстві, а й в прозі, поезії, есеях. Окремо ці види творчості не можна розглядати, це єдиний цілісний доробок – справжній космос. Тому її твори впізнавані, оригінальні і надзвичайно цікаві, разом з тим – веселі й оптимістичні. Її композиції створені ніби з руху якихось персонажів. Теми й образи, на перший погляд, ніби дуже прості і стандартні, але в кожного твору є натяк, своєрідний символізм, у них мисткиня багато говорить про Україну, присутні щемливі спогади, пророчество, трагізм. Передаючи для нашого музею свої твори, художниця сказала: «Я Україні даю те, чого не має жоден інший народ». Тому сьогодні ми по праву повертаємо своє собі і ділимось цим з іншими», – наголосила Зоя Навроцька.

Від Музею сучасного українського мистецтва для бібліотеки Музею мистецтв Прикарпаття подарували також десятки книг, серед яких – каталог МСУМК, твори Емми Андієвської, історичні романи письменника Івана Корсака.

Виставка «Космос Емми Андієвської» в Івано-Франківську триватиме один місяць.

А вже 21 лютого відбудеться черговий захід в рамках проєкту «Дифузія», а саме, презентація експозиції «Метафоричний реалізм Миколи Кумановського». Захід проведуть у Львівській національній галереї мистецтв ім. Бориса Возницького.