Головна >> НАВІГАТОР "КОСМОГОНІЯ" >> Міф про Хнума (Єгипет)

Міф про Хнума (Єгипет)

Хнум був одним з найдавніших богів у Стародавньому Єгипті. Його культ зародився у місті Елефантина і був особливо шанованим у Нубії та Верхньому Єгипті. Хнума зазвичай зображували у вигляді людини з бараном або баранячою головою.

За міфами, саме Хнум виліпив на гончарному крузі перших людей з глини, змішаної зі своїми власними слиною та кров’ю. Таким чином, він вважався не лише першотворцем, а й прабатьком людства. Вважалося, що Хнум щороку створював нових немовлят для світу на гончарному колі.

Як бог-ремісник, Хнум був покровителем гончарства та усіх пов’язаних з цим ремесел – виробництва цегли, обпалу кераміки, виготовлення глиняного посуду тощо. Гончарі шанували Хнума як свого наставника та захисника.

Крім того, Хнум вважався зачинателем архітектури та будівництва у Стародавньому Єгипті. За переказами, саме він створив план і керував спорудженням перших храмів і пірамід за дорученням верховного бога Ра.

Хнуму приписували винахід циркуля для розмічання кіл та прямих ліній, необхідних при проектуванні будівель. Його вважали покровителем архітекторів, муляріві ремісників-будівельників.

Під егідою Хнума також перебувало, мистецтво різьблення та оздоблення монументальних споруд. Він був богом джерел Нілу, необхідних для існування цивілізації в долині річки.

Таким чином, у давньоєгипетській міфології Хнум поставав як першотворець, який обдарував людей ремеслами та знаннями гончарства, архітектури, будівництва для розвитку високої матеріальної культури.

ПОДІЛИТИСЬ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Заявка