ОНТОЛОГІЯ УКРАЇНСЬКОГО ХУДОЖНИКА

logo_white_2018-1.png

Біографія

Марґіт Сельська або ж Марія Сельська (Марґіт Райх, 26 травня 1900, Коломия — 3 лютого 1980, Львів) — українська малярка єврейського походження, родом з Коломиї (Галичина), була одружена з Романом Сельським.

Народилась в єврейській родині інженера Ісаака і Лаури Райх ( уродженої Шарф).

В 1918-ому, будучи ще гімназисткою почала відвідувати Вільну академію мистецтв. Після закінчення Коломийської гімназії, початкову художню освіту отримала в приватній «Вільній академії», заснованій архітектором Л. Підгородецьким у Львові ( на той час вся родина Райх вже мешкала у Львові)

У 1919 р. разом із батьком відвідує Париж. У 1920-му знайомиться з Романом Сельським.

В 1920-1921 навчалась у Львівській художньо-промисловій школі (нині коледж декоративно-прикладного мистецтва імені Івана Труша).

В 1923-1924 навчається у Краківській академії мистецтв в класі Войцеха Вейса, в 1924-1925 у ВІденській академії, а в 1925-1927 продовжує вдосконалювати свою майстерність в «Académie Moderne» в Парижі (майстерня професора Фернана Леже) і у Амеде Озанфана. Копіює Мілле у Луврі, відвідує виставки модерністів, захоплюється кінематографом Ейзенштейна та сучасною фотографією. В майстерні Фернана Леже, того часу ґуртуються корифеї світового модернізму — Амеде Озанфан, Ле Корбюзьє, Піт Мондріан, Соня Делоне, Олександра Екстер.

Дебютом Райх стала виставка робіт в паризькому «Салоні незалежних» в 1926 році. У цей період вона творила під впливом Ренуара і створювала картини в стилі поміж імпресіонізмом, кубізмом і конструктивізмом. Наступного року дебютує з персональною виставкою у Львові, після чого вирушає у подорож на Корсику, а згодом до Ніцци.

У 1931 році Маргіт поєдналась цивільним шлюбом з художником Романом Сельським і стала Маргаритою Райх-Сельською. У 1930-х роках працювала як незалежна художниця, була однією із засновниць і членкинею молодіжного об’єднання художників «Artes» і львівського професійного союзу художників-пластиків (1933-1939), входила в Асоціацію незалежних українських митців (АНУМ).

З 1940 року – член Спілки радянських художників України (СРХУ).

У роки Другої світової війни з 1942 року – ув’язнена Янівського концтабору. Друзі допомогли їй таємно покинути табір, чим врятували життя. Ховаючись від арешту, через Краків і Тарнів виїздить до Варшави і 1943 року повертається до Львова, де до кінця війни жила під чужим ім’ям і з фіктивними документами.

Маргарита Райх-Сельська стала представницею напрямку, яке отримало назву «український колоризм», і створювала портрети, натюрморти і пейзажі. Активна учасниця багатьох мистецьких виставок. У 1978 році проводить першу персональну виставку у Львівській картинній галереї.

Померла 2 лютого 1980 року у Львові. Похована поруч з чоловіком, Романом Сельским на Личаківському цвинтарі.

ПОДІЛИТИСЬ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Заявка